Güncel

14 yıl aradan sonra Süleyman Yeter davası

İstanbul: Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter’in öldürülmesinin ardından açılan davanın sanığı polis Ahmet Okuducu, 14 yıl sonra hakim karşısındaydı.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Yeter’in ağabeyi Mustafa Yeter ile çok sayıda avukat katıldı.

Mütalaasını veren savcı, sanık Okuducu’nun “işkenceyle insan öldürmek” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Gerçekleşen duruşmanın ardından Yeter’in avukatları ve ailesi Adliyesini önünde duruşma hakkında basına bilgi vermek amaçlı bir açıklama gerçekleştirdi. İlk açıklamayı Avukat Keleş Öztürk yaptı. Öztürk; “Duruşmada sorulan sorular vardı ve cevapların alınması ile başladı. Ardından savcı mütalaasını verdi. Sanık eski yasanın 400. Maddesinin 2. Fıkrası gereğince sanığın cezalandırılmasını istedi. Dava sanığın tutuklunun halinin devamı ve davanın 8 Ekim tarihine ertelenmesiyle son buldu” dedi.

Avukatın açıklamasının ardından Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demirtaş söz alarak; “Limter-İş sendikası bu davavnın takipçisi olacak. Bizler bizlere yapılan bu saldırıların karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu devlet katillerin kaçması ile meşhur bir devlettir. Ama biz bunlara izin vermeyeceğiz, bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Demirtaş’ın ardından Süleyman Yeter’in abisi Mustafa Yeter bir konuşma yaptı. Yeter konuşmasında, “Devlet katilleri korumaya ve insan öldürmeye devam ediyor. Bizler adalet istiyoruz, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz” diyerek mahkemenin 8 Ekim’e ertelendiğinin duyurusunu yaptı. Açıklama, “Süleyman Yeter ölümsüzdür“ sloganları ile son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu