Manşet

Festivalde 1. gün (Ovacık)

Ovacık

Dersim: Munzur Doğa ve Kültür Festivali dün (24 Temmuz) Nazimiye’de başlayan Düzgün Baba etkinliğinin ardından bugün ilk günün coşkusuyla  Ovacık’ta yapılan bir dizi etkinlikle devam etti.

Ovacık’ta ilk etkinlik Siyanürlü altın işletmeciliğine karşı mücadele alanı olarak bilinen Cevizlidere köyünde başladı.

Devlet tarafından sistematik olarak yürütülen insansızlaştırma politikalarının bir parçası olarak doğayı katleden siyanürlü altın işletmeciliği özellikle Cevizlidere köyünde ve Dersim’in pek çok noktasında halkın gündemlerinden birini oluşturmakta.

Festival programı oluşturulurken  Munzur Çevre Derneği, Dersim Köy Dernekleri ve Ovacık Kültür Derneği tarafından oluşturulan siyanürlü maden işletmeciliğine karşı Dersim Platformu Girişimi’nin önerisiyle festivale dahil edilerek bir etkinlik düzenlendi.

Platform  “Ölüm değil yaşamak istiyoruz. Katil maden şirketi Dersim’i terk et” yazılı pankartla etkinlikte yerini aldı.

Bugün saat 12.30’da başlayan Cevizlidere etkinliğine Munzur Çevre Derneği “Mıllete wacuğe herdere wayrinebık” şiarlı ve Dersim’de yürütülen asimilasyon ve doğa katliamına karşı mücadele vurgusu yapan sloganların yazılı olduğu pankartla etkinlik alanına kısa bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte sık sık “Doğana kültürüne sahip çık” vb sloganlar atıldı.

Açılış konuşması ile başlayan Cevizlidere etkinliğinde festival proğramı içinde siyanürlü aLtın işletmeciliğinin gündem olmasının oldukça önemli olduğu, Dersim’i teslim almaya dönük politikaların önemli bir parçası olduğu ve buna karşı mücadele etmenin önemine vurgusu yapılarak başladı.

Ardından Grup İsyan Ateşi köylülerin içinde bağdaş kurarak türkü ve marşlarını seslendirdi. Samimi bir atmosfer oluşmasıyla köylüler türkülere bir ağızdan eşlik etti.

Grup İsyan Ateşi’nden sonra Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül bir konuşma yaptı. Sarıgül’den sonra doğa için zararlarını anlatma için Cemalettin Küçük TMMOB Metoroloji Odası Halk Sağlığı Komisyonu adına bir konuşma yaptı.

Küçük konuşmasında siyanürlü altın işletmeciliğinin Dersim için ne anlama geldiğini, toprağı nasıl zehirlediğine dikkat çekerek birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yaptı.

Küçük ayrıca Karadeniz’de süren mücadeleleri hatırlatarak, belli kazanımların olduğunu, Karadeniz halkının ve özellikle kadınların en ön saflarda direndiklerini sözlerine ekledi.cevizlidere 2

Küçük konuşmasını 19 Ağustos’da Artvin’de yapılacak Kafkasör etkinliğine çağrı yaparak Artvinli çevrecilerin etkinliklerine Ovacık’ta mücadele yürüten Ovacık halkını davet ettiğini dile getirerek sonlandırdı.

Konuşmaların ardından “Munzur kızıl akmayacak Dersim Kızıl Kalacak” sloganları Cevizlidere köyünde yankı buldu. Etkinliğe Partizan da katılarak destek verdi. Ayrıca yoğun bir şekilde Özgür Gelecek dağıtımı yapıldı.

Katılımın büyük bir çoğunluğunun kadınların oluşturduğu etkinliğe Cevizlidere köylülerinin ilgisi oldukça yoğundu. Etkinlik yapılan yemek servisinden sonra sona erdi.

Ovacık yapılan program akşam Ovacık Merkez’desüren konser etkinliği ile devam edecek. akşam saatler,nde Umutyayımcılık standı açılarak halka Umutyayımcılık’tan çıkan kitap, dergiler ulaştırılacak.

 

 

[widgetkit id=254]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu