GüncelManşet

1 Mayıs’ta forumlar sürecek

1 Mayıs Mahallesi Deniz Gezmiş Parkı’nda bir süredir devam eden forumlar; kurulan koordinasyon ekibinin aldığı kararlar ile yeni bir biçime evrildi. Yapılan toplantılarda forumun 3 güne düşürülerek, Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri yapılması ve genel eğilimin belirleyeceği gündemlerin üzerinde durulması kararlaştırıldı.

15 Temmuz günü yapılan forumda daha önce yapılan forumlarda önerilen ve hem mahallenin, hem kentin önemli sorunlarından olan “Kentsel Dönüşüm” gündemi ana gündem olarak ele alındı.

 

“Dönüşümün amacı rant”

İlk olarak, ‘Kent Hareketleri’ adına Cihan Uzunçarşılı Baysal bu konuyla ilgili hazırladığı sunumu göstererek bir konuşma yaptı. Baysal daha önce dönüşümün uygulandığı Sulukule, Ayvansaray, Tarlabaşı, Ayazma gibi semtlerden örnekler vererek, burada dönüşüme bağlı çıkan mağduriyetler hakkında bilgilendirme yaptı ve konut hakkına değindi.

Kentsel dönüşüm ile halka lüks yerler vaat edilerek, gerek kamulaştırma ile mağdur edildiğini, gerekse banka kredileri ile borçlandırıldığını söyledi. Ayazma’da gerçekleştirilen dönüşümün o bölgede olan Olimpiyat stadı vb. ile bağlantısına değinerek, dönüşümün altındaki asıl sebep olan ranta ve bu bölgelerin sermayenin yatırım yapacağı cazip bölgeler olduğuna dikkat çekti.

Kentsel dönüşüm ile hem kiracılar hem mülk sahipleri mağdur edilirken, bu bölgedeki kültürel dokunun da yok edildiğini söyledi. Baysal; BM’ye göre zorla tahliye ile insan hakkı ihlali yapılırken bir diğer hak olan kültüre saygı hakkının da Türkiye tarafından ihlal edildiğini kaydetti.

Aynı zamanda benzer gidişatın Ankara-Çinçin ve Keçiören, İzmir–Kadifekale’de de olduğunu söyleyerek geçtiğimiz sene Samsun’da TOKİ’nin yaptığı evlerde sel basması sonucu insanların hayatını kaybettiğini hatırlattı. Baysal son olarak “Konut hakkı kullanım hakkı üzerinden tanımlanır, devlet her türlü konut hakkı sağlamalı ve yasadışı iskanı dahi koruma altına almalıdır” diyerek halkın kendi haklarının farkında olması gerektiğini söyledi.

 

“Kentlere saldırıyorlar”

Forumda ikinci olarak söz alan Kent Hareketleri Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Şahin kentsel dönüşümün siyasi sonuçları ve mücadele yöntemleri üzerine bir konuşma yaptı. Şahin “Sanayi üretimi artık kar getirmediği için büyük sermaye sahipleri artık kentleri yeni yatırım alanı olarak kullanıyor. Bu sistem ile de yoksullar kentlerin merkezlerinden dışarıya sürülmeye zorlanıyor” diyerek, hak mağduriyetlerine dikkat çekti.

Mahalleye 15 gün önce taşındığını ve ilk iş olarak foruma katıldığını söyleyen bir katılımcı ise bu dönüşüm politikalarının yeni olmadığını söyledi ve Bedrettin Dalan’dan örnek verdi. Katılımcı “Evlerimizi savunmak için önce kentlerimizi savunmalıyız, saldırılar tümden kentleredir” dedi.

 

“Köylerimizi tükettiler…”

Forumun ilerleyen saatlerinde birçok kişi söz alırken bir mahallelinin konuşması dikkat çekiciydi. Çorum’dan gelip bu mahalleye taşındığını söyleyerek, bunun AKP iktidarının uyguladığı politikalar yüzünden olduğunu belirtti.

Yaşadığı köyde şeker pancarı ekerek geçinirken, devlet tarafından şeker pancarı üretiminin yasaklandığını ve bu yüzden İstanbul’a göç etmek zorunda kaldığını söyledi. Katılımcı “köylerimizi tükettiler şimdi sıra büyük şehirlere geldi” dedi.

Oldukça verimli geçen forum, geç saatlere kadar sürdü.

 

1 Mayıs Mahallesi’nden ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu