Güncel

1 Eylül günü Bursa’da forum düzenlendi

1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla Bursa’da yüzlerce kişi hakların kardeşliği için yürüdü ve forum gerçekleştirildi.

Yürüyüş için Setbaşı Mafhel önünde toplanıldı, buradan da Heykel’deki Kent Müzesi’nin önüne yüründü. Yürüyüşte en önde “Emperyalistler ve işbirlikçiler yenilecek, direnen halklar kazanacak”, ardında “Adil Onurlu ve Kalıcı Barış için Hükümet Adım At!” pankartları taşındı. İlle de Barış Platformu ve “Emperyalizmin Taşeronu olmayacağız, savaşa hayır” yazılı Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi’ne pankart taşıdılar. Yoğun katılımın olduğu yürüyüşte, Kürt halkına yönelik sadırdılar ve Suriye’deki iç savaş ve Emperyalistlerin Suriye’ye yönelik işgal hazırlıklarını vurgulayan sloganlar atıldı.

HDK, KESK, Nilüfer Halk Forumu, İlle de Barış Platformu tarafından organize edilen eyleme; Partizan, BDSP ‘de katılım sağladı.

Polisin sıkı önlemler aldığı yürüyüş Kent Müzesi önünde son bulurken, burada da platform adına bir konuşma yapıldı, halaylar çekildi. Belediyenin elektrik vermemesi nedeniyle çevredeki esnaftan elektrik temin edilerek gecikmeli olarak forum bölümüne geçildi.

Çok sayıda insanın konuştuğu forumda konuşmaların ortak noktası, AKP ve düzenden barış elde etmenin imkânsız olduğu yönündeydi. Forumda AKP’nin insan düşmanlığına dair vurgular yapıldı, Suriye ile ilgili yalanlarına ve ikiyüzlülüğüne değinildi.

Forumun ardından türküler ve marşlar söylendi, çekilen halaylarla program sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu