Güncel

1 Eylül’de Amed halkı safını belli etti

 

Amed: Bir yıldır Amed’te BDP’nin yapmak istediği eylemlere izin vermeyen yasakçı TC’ye karşın bugün 10 binlerin özgürlüğünü haykırdığı, safını belirlediği görkemli bir mitinge dönüştü.

Amed’teki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen “Demokratik Çözüm ve Müzakere” mitingi görkemli bir katılımla sona erdi.

BDP milletvekilleri Emine Ayna, Mülkiye Birtane, Hüsamettin Zenderlioğlu, Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Barış Anneleri İnisiyatifi, TMMOB, DİSK, İHD, 78’liler Girişimi, Kurdi-Der, Meya-Der, EMEP, ESP, HDK Diyarbakır temsilcileri, Keskesor ve Partizan katıldı.

 

“Kürtleri tecritle, zindanla bitiremezsiniz”

Açılış konuşmasından sonra Amed BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt yaptığı konuşmasında 30 yıldan beri Kürt halkının mücadele ettiğini belirterek, “devletin Kürtlerin tecritle, zindanla, tutuklamayla, öldürmeyle bitiremeyeceğini” kaydetti.

Zümrüt, hiç kimsenin Kürt halkının iradesini kıramayacağını da sözlerine ekleyerek, AKP’nin “açılım” adı altında Kürt halkına savaş açtığını açıkladı.

Ardından konuşan Barış Annesi Nevriye Kaçar, Başbakan Erdoğan’ın barışın sesini duymadığını belirterek, buradan Erdoğan’ı kınadıklarını söyledi. Nevriye Ana, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt halkı için mücadele ettiğini aktardı.

 

“Bizim safımız çoktan belli!”

Daha sonra konuşan Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, zamanın artık daraldığını belirterek, “Ankara bilsin ki, Tahran bilsin ki, Şam bilsin ki barış için zaman daralıyor. 21. yüzyılda hiçbir halk statüsüz kalmayacaktır. Kürt halkı da mutlaka ama mutlaka statü sahibi olacaktır. Güney Kürdistan’da olduğu gibi burada da Kürt halkı statüsüne kavuşacaktır” dedi.

BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan ise, Amed’de barış demenin Kürt sorununun çözümü anlamını taşıdığını kaydederek, “Kürt halkına özgürlük, Sayın Öcalan’a özgürlük demektir. Başbakan televizyon kanallarında ‘Kürt sorunu yoktur’ dedi, ‘Herkes safını belirlesin’ dedi. PKK devrimci operasyon başlattığını söyledi. Ey başbakan, ey AKP’liler! Buradan size sesleniyorum. Bizim safımız o gün değil, çoktan bellidir. Safımız bugün İstasyon Meydanı’dır, ezilenlerin yanıdır, Kürt halkının yanıdır, Kürt özgürlük mücadelesinin yanıdır, Roboskili ailelerin yanıdır. Biz safımızı belirledik, siz safınızı belirleyin. Kürt sorununu çözmek istiyorsan adres bellidir. Başka çözüm yolu olsa söyleriz. Bu sorunu çözmek istiyorsan masanın bir başına Sayın Öcalan’ı diğer başına da devleti koyacaksın” diye ekledi.

Sahneye çıkan sanatçıların da stranlarıyla kitleyi coşturdu. Halaya duran Amed halkı alanda sloganlarla, zafer işaretiyle, marşlarla mitingi bitirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu